Co nas zabija ?


Współczesny świat, daje nam podobno większą szansę na przeżycie, choć śmiertelność w niektórych częściach naszego globu zaprzecza tym rewelacją, selekcja naturalna ? Może i nasi przodkowie, co prawda nie mieli takiego dostępu do lekarz, nasz NFZ nad tym bezustannie pracuje, i podobno wielu udogodnień, to jednak osobniki gatunku homo sapiens dożywały do stu lat. Ale ja nie o tym każde pokolenie ma swoją dżumę.

Kilka chorób naszej cywilizacji niszczy nasz świat, może to i lepsze niż dżuma i głód, ale zawsze coś przeszkadza nam, coś toczy.

Zacznijmy może od chorób psychicznych, obecnie na pewno nie brakuje psychopatów, a co za tym idzie, zakładów zamkniętych które przezywają swój renesans. A skąd się to bierze, pomyśl ile razy masz ochotę urwać komuś łeb lub ewentualnie rozbić go o kant stołu. Choć może i czasem wystarczy tylko odpyskować szefowi, który zachowuje się jakby przeżył ciężki uraz w dzieciństwie, lub po prostu żyje na innej planecie.

Gdy Ty w tym czasie wypruwasz sobie żyły, a i tak odstajesz. I niestety nie możesz mu odpyskować, chyba z chcesz dołączyć do kolejki w pośredniaku.  Musisz potrzymać emocje spuścić głowę, choć przed  oczami wyświetla się obrazek, gdy triumfalnie trzymasz jego urwaną zakrwawioną głowę, chwaląc się wśród innych jego ofiar. A, w rzeczywistości cały ten gniew zostaje w Tobie, paląc kolejne zwoje mózgowe, co z kolei skraca życie.

Poczucie winy również nas trawi, czasem prowadząc do samobójstw, ma ono różne źródła, martwimy się, o byt rodziny dla której chcemy jak najlepiej. I choć harujemy jak woły to wciąż mamy wrażenie, że to za mało. Non stop mamy coś na głowie, bo niestety czasem nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich oczekiwań, które przede wszystkim sami sobie stawiamy. I tak koło się zamyka.

Nasze życie i zdrowie często jest uzależnione od medycyny, która nie tylko zwiększa szanse, ale sprawie, że jesteśmy słabsi i miej odporni niż osobniki przed nami. Może i medycyna jest nam w stanie przeszczepić serce, płuca, rękę, nogę, a z drugiej strony chirurgia plastyczna zmienić wygład na życzenie, to jednak nadal dziesiątkuje nas zwykła grypa.

Wbrew pozorom, żywność również, nie sprzyja naszemu zdrowiu, począwszy od fast foodów, po białą śmierć, cukier. W naszym jedzeniu czasem jest cała tablica Mendelejewa, patrząc na skład, a przydatność do spożycia liczy się w latach. Wcale nie zdziwi mnie gdy nasze wnuki zaczną świecić..,
Homo sapiens to tak skomplikowany osobnik, że z jednej strony rozwój cywilizacji pozwala mu się rozwijać, ale z drugiej strony tworzy pułapki w które sami wpadamy.

Ewa Kalina. 

Share this:

Prześlij komentarz

 
Copyright © Ewa Kalina. Designed by OddThemes